New Yorkin gospelperinne saapuu Glow Festivaliin – Kristalli juhlii 20-vuotista taivaltaan

Glow Festival palaa lauantaina 29. elokuuta 2026 Tampereen Nokia Arenalle kolmannen kerran. Suomen suurin gospelmusiikin juhla kokoaa jälleen yhteen kristillisen musiikin tekijöitä ja yleisöä eri puolilta Suomea. Tänä vuonna tuttu areenafestivaali saa uuden kansainvälisen sävyn, kun ohjelma huipentuu New Yorkin Times Square Churchin gospelperinteestä ammentavaan päätöskonserttiin.

Gospel ja kristillinen musiikki näkyvät yhä vahvemmin myös laajemmassa musiikkikulttuurissa. Musiikinkuuntelu Suomessa 2025 -tutkimuksessa gospel mainittiin uutena genrenä, jota pitää mieluisana tai erittäin mieluisana 13 prosenttia vastaajista. Kansainvälisesti sama liike näkyy suoratoistossa: Spotifyssä kristillisen musiikin kuuntelu on kasvanut noin 60 prosenttia globaalisti viidessä vuodessa.

”Maailmalla gospel on genrenä valtava ja itse asiassa koko nyky-pop-musiikkikin pohjautuu gospeliin. Myös täällä Suomessa Glow on kasvanut vuosi vuodelta ja löytänyt oman paikkansa. Rakennamme kotimaista tapahtumaa, jossa suuren maailman elämyksellisyys kohtaa musiikin ja johon jokaisen gospelmusiikin ystävän on helppo tulla”, Glow Festivalin taiteellinen johtaja Lasse Sakara kertoo.

New Yorkin tunnelmaa Nokia Arenalle

Tämän vuoden merkittävimpiä ohjelmanumeroita on vahvan perinteen omaavan Times Square Church -kirkkoon liittyvä konserttikokonaisuus, joka ammentaa inspiraationsa New Yorkin suurkirkkojen musiikkiperinteestä ja tunnelmasta.

Kirkko on suosittu suomalaisten muusikoiden keskuudessa – Diandra luonnehtii sitä näin:

”New York on lempimatkakohteeni, kävin Times Square Church -kirkossa ensimmäisen kerran vuonna 2016. Olen vieraillut siellä lukemattomia kertoja ja nauttinut yhteisöllisyydestä. Tämän upean kirkon gospelkuoro ja bändi ovat tehneet minuun valtavan vaikutuksen, ja saivat minut rakastumaan gospelmusiikkiin vieläkin enemmän.”

Konserttikokonaisuudessa kohtaavat yhdysvaltalaiset gospelmuusikot, suomalaiset solistit ja kansainvälisesti tunnetut klassikot. Konsertin kapellimestarina toimii Times Square Churchin musiikista 15 vuotta vastannut ja kansainvälisestikin palkittu suomalainen Jukka “Juke” Palonen, joka on laatinut kokonaisuuden yhdessä Lasse Sakaran kanssa.

Kotimaisia ja kansainvälisiä suurnimiä

Festivaalin muissa konserttikokonaisuuksissa nähdään tänä vuonna Diandra, Ilta, Mirella, Jepa Lambert, Sounds of Mercy -kuoro, Lasse Sakara bändeineen, Pekka Ruuska, Jukka Leppilampi, Pekka Simojoki sekä paljon muita artisteja.

Times Square -konsertin solistina nähdään Yhdysvaltojen tunnetuimpiin gospelmuusikkoihin kuuluva Jerard Woods ja basistina Times Square Churchin Juha Antturi. Rumpalina toimii Harry Vaughn, jonka yli 40 vuoden musiikkiura kuuluu kokoonpanoissa ympäri New Yorkia.

Festivaalissa jaetaan myös vuosittaiset Glow Gospel Awards -palkinnot ansioituneille musiikkivaikuttajille.

20 vuotta tapahtumien rakentamista

Glown taustalla toimiva Ohjelmatoimisto Kristalli juhlii tänä vuonna 20-vuotista taivaltaan. Matkan varrella Kristalli on rakentanut kiertueita, kirkkokonsertteja ja suuria konserttikokonaisuuksia, ja viime vuosina sen työ on laajentunut myös areenoille ja kansainvälisiin tuotantoihin.

”Kristallin 20-vuotisjuhlavuonna on erityistä tuoda Glow’hun Times Square Churchiin liittyvä konsertti. Olen itsekin käynyt siellä, ja David Wilkersonin Risti ja linkkuveitsi teki minuun nuorena suuren vaikutuksen.”, sanoo Ohjelmatoimisto Kristallin toimitusjohtaja, festivaalijohtaja Johanna Vauto. ”On hienoa nähdä, miten eri sukupolvet, tutut laulut ja tämän päivän suosikkiartistit voivat kohdata Nokia Arenan kokoisessa elämyksessä ja luoda rohkeasti uutta suomalaista gospelkulttuuria.”

Glow Festival 2026
• Nokia Arena, Tampere
• Ovet auki klo 13.00
• Ohjelma alkaa klo 16.00
• Liput myy Lippu.fi https://www.lippu.fi/artist/glowfestival/
• Ohjelmassa kotimaisia ja kansainvälisiä artisteja, yhteislaulua, Glow Living Room, Glow Celebration, Glow Urban sekä Times Square -konserttikokonaisuus.
• Festivaalissa jaetaan myös vuoden 2026 Glow Gospel Awards -palkinnot.

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt
Heli Orre
Ohjelmatoimisto Kristalli
+358 40 759 4743
heli@ohjelmatoimistokristalli.fi