Tommi Kaleniuksen lämminhenkinen joulukonsertti kutsuu pysähtymään – mukana saksofonisti Kevin Reynolds

Maamme arvostetuimpiin gospelmuusikoihin lukeutuvalta Tommi Kaleniukselta kuullaan herkkä ja lämminhenkinen joulukonsertti Konnevedellä, Rovaniemellä ja Seinäjoella.

Kalenius esiintyy yhdessä saksofonisti Kevin Reynoldsin kanssa, joka on urallaan esiintynyt lukuisten maailman huippuartistien kanssa. Ohjelmistossa kuullaan sekä Kaleniuksen omaa tuotantoa että rakastettuja jouluklassikoita.

“Tänä jouluna teemme muutaman aivan erityisen joulukonsertin ystäväni Kevinin kanssa ja odotamme tätä kumpikin innolla. Uskon, että joulu jo itsessään avaa sydämiä vastaanottamaan ja kuulemaan jotain tuttua ja jotain unohdettua. Näillä lauluilla on paikkansa meidän kaikkien tunnemuistissa – ja näin se on tänäkin vuonna, että joulu on taas!” 

Jo 20 vuotta aktiivisesti lauluja tehnyt ja esittänyt Kalenius tunnetaan muun muassa tuhansia suomalaisia koskettaneesta Elämänpuu-teoksesta, joka julkaistiin syksyllä 2023. Artistin viimeisimmät singlet Taivaanpaloja(2025) ja Revontulimieli (2025) ovat saaneet inspiraationsa kauniista Suomen Lapista.

Joulukuussa 2024 Kalenius julkaisi uusimman joululaulunsa Lapsenkasvoinen, joka kuultiin myös finalistikappaleena Jouluradion ja Aito Iskelmän joululaulukilpailussa. Kaleniuksen muuta omaa joululaulutuotantoa edustaa myös Jouluihminen (2018).

Kiertueen tuottaa Ohjelmatoimisto Kristalli.

Joulukonsertit:
20.12. Konnevesi,
kirkko klo 18
21.12. Rovaniemi,
Helluntaiseurakunta klo 16 
22.12. Seinäjoki,
Valkoinen puu -kahvila klo 19 | Liput Tiketistä.